Математика

Вирази.docx (14715)

Віднімання.docx (16822)

Віршовані задачі для 2 класу.docx (16656)

ДІЛЕННЯ.docx (16525)

Множення.docx (16156)

Опорні схеми до простих задач.docx (24512)

Відкритий урок

Природознавство

Тема. Як звірі пристосувались до життя в різних умовах?.

Мета: розширити знання й уявлення учнів про тварин, розказати про будову звірів та особливості їхніх пристосувань до життя в різних природних умовах; сприяти розвитку грамотного мислення, довільної уваги, логічного мислення; сприяти вихованню дбайливого ставлення до тварин, до природи в цілому.

Обладнання: предметні малюнки, загадки, пам’ятки.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку:

I.  Організаційний момент.

1.Прийом “Психологічна хвилинка”

Учитель:Невідомо, хто, коли, але хтось сказав слова, які передаються нам і які ми передаємо нашим нащадкам: «Намагайтеся кожного дня  для кожної справи знайти якийсь позитивний початок, оскільки  від того настрою, з яким ви вступаєте в день, або в якусь справу залежать ваші успіхи, а можливо, і невдачі».

Я бажаю вам розпочати урок з гарним настроєм і отримати від нього задоволення і гарні результати.

Розпочнемо наш урок, як завжди, зі спостережень за погодою.

2. Робота з календарем погоди.

- яка зараз пора року?

- який місяць?

- зараз початок зими чи кінець?

- яке сьогодні число?

- ви йшли зранку до школи і що помітили?

- яка температура повітря?

- яке небо?

- чи були опади, чи інші природні явища?

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

    В лісі і на лузі, у водоймах і повітрі, на поверхні суші і глибоко в норах, під корою дерев і в печерах, у насінні і плодах – скрізь, навіть у власній домівці з нами поряд представники тваринного світу. Знання про тварин дуже важливі і необхідні людині для того, щоб краще пізнати себе, адже людина теж частина живої природи.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1.     експрес – опитування.

Пригадаємо, що ми знаємо про тваринний світ.

- на які групи поділяються тварину?

- яка група тварин найчисельніша?

- з яких частин складається тіло комах?

- чим вкрите тіло риб?

- яких тварин називають земноводними?

- як розвивається жаба?

- чим вкрите тіло птахів?

-  тварини належать до живої чи неживої природи?

IV. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про живі тіла – звірів; їх будову, особливості їхніх пристосувань до життя в різних природних умовах.

V. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь вчителя.

- Дуже люблю ліс. Тут красиво і цікаво. Під кущиком можна зустріти полохливого зайчика, руду білочку, дику козу, їжачка та багато інших звірів.

У різних куточках нашої Землі можна зустріти звірів, яких налічується понад 4000 видів. В Україні живу 108 видів звірів.

Вони (показ):

·        лазять по деревах (білки, куниці);

·        бігають по землі (ведмеді, зайці, лисиці, козулі, вовки);

·        плавають у воді (видри, кити, дельфіни);

·        літають (кажани);

·        живуть під землею (миші, кроти, хом’яки, бабаки).

- Хто ж такі звірі?

- Звірі – це тварини, тіло яких вкрите шерстю. Шерсть захищає від холоду. Всі звірі народжують малят і вигодовують їх молоком.

- Форма і розміри тіла звірів відзначаються великою різноманітністю. Найменший звір – землерийка, важить усього 2грами. Маса тіла найбільшого звіра синього кита – до 150 тон.

- Звірі чудово пристосувалися до різних способів пересування, добування корму й життя у несхожих природних умовах.

         2. Робота за підручником (ст..114)

- роздивіться фотографії на сторінці 114 і розкажіть у чому виявляються особливості будови і способу життя різних груп звірів.

          3. Розповідь вчителя.

      Від інших тварин звірі відрізняються. Вони мають високий рівень розвитку органів чуття. Наприклад, кріт все життя живе під землею, тому у нього погано розвинені слух і зір, а добре розвинений нюх. У зайця, наприклад, добре розвинений слух завдяки великим і рухомим вухам. Звірі вигодовують малят молоком, тому їх називають «ссавці». Шкіра, вкрита волоссям, кількість волосся в різних звірів неоднакова. У китів і дельфінів – лише кілька щетинок біля рота, а у більшості звірів товста хутряна шуба.

4. Робота з підручником.

  Дивимось в підручник. Читаємо текст на ст..115.

5. Перевірка сприймання.

Робота в групах.

- де живуть звірі?

 - за якою ознакою звірі (ссавці) відрізняються від інших тварин?

- які звірі живуть на деревах?

- які звірі живуть у лісі?

- як кроти пристосувались до життя?

- які звірі все життя проводять у водному середовищі?

Фізхвилинка

Пташка високо літає

Зайчик високо стрибає

Тихо лис десь пробіжить

Їжачок в траві сидить.

Десь в барлозі спить ведмідь

Всіх звіряток цих любіть.

6. Робота в зошитах.

Відкриваємо зошити на ст..41.

-         вставляємо пропущені слова.

-         Позначаємо частини тіла звіра.

-         Робота з таблицею.

-         Позначити значення звірів у природі.

7. Відповідь на запитання Сойки Синьокрилки.

Розповідь підготовлених учнів.

VІ. Узагальнення і систематизація знань.

 

Розгадування кросворда

1. Швидко скрізь вона літає,

Безліч мошок поїдає,

Під дахом гніздо будує,

Тільки в нас не зимує.

 

2.     Влітку гуляє, а взимку спочиває.

 

3. Хоч мала сама на зріст,

Та великий має хвіст.

Пухова руденька шуба

Із сосни стриба на дуба.

 

4.І своє дитя не забула, і чужих нагодувала.

 

5. Хвостик, як ниточка,само як калиточка,

а очі як насінинки.

 

    6. На подвір’ї ходить птах

    І співає по складах.

 

7. В темнім лісі проживає,

Довгий хвіст пухнастий має.

А як вийде полювати,

Бережись, мишва хвостата.

 

 

 

л

а

с

т

і

в

к

а

 

 

 

 

 

 

в

е

д

м

і

д

ь

б

і

л

к

а

 

 

 

 

 

 

 

 

к

о

р

о

в

а

 

 

 

 

 

 

м

и

ш

а

 

 

 

 

п

і

в

е

н

ь

 

 

 

 

 

 

 

 

л

и

с

и

ц

я

 

 

 

Хто зайвий і чому?

VІІ. Підсумок уроку.

-         За якими ознаками тварини відносяться до звірів?

-         Гра «Добери ознаку»

 Ознаки, завдяки яким дикі тварини добувають корм:

ü       гострі зуби;

ü добрі зір, слух і нюх;

ü довгий і гострий дзьоб;

ü довгий липкий язик;

ü міцні кігті;

ü довга шия;

ü довгі передні ноги;

ü короткий хвіст;

ü колючки на тілі.

        

         Ознаки, завдяки яким дикі тварини захищаються від ворогів:

ü здатність швидко бігати;

ü змінювати забарвлення в різні пори року;

ü залишати частину хвоста;

ü наявність голок;

ü наявність панцира;

ü яскраве забарвлення;

ü забарвлення, що повторює малюнок довкілля;

ü довгі ноги;

ü м’яка шерсть;

ü виділення неприємних запахів.

Гра «Показуха»

 

VІІІ. Домашнє завдання.

Ст..114 – 116 читати і відповідати на запитання.

 

 

 

Контрольна робота з математики №1

1 варіант

1.     Петрик знайшов 18 грибів, а Оленка – у 3 рази менше. Скільки всього грибів знайшли діти?

2.     Обчислити приклади.

49 + 27                   (27 – 6) : 3               4 * 8 - 8

84 – 68                    45 : 5 + 35               18 : 2 + 7

3.     Розв’язати  рівняння.

Х + 15 = 74                  63 – х=24

4.     Порівняти вирази.

4 * 6 + 27    5 * 9                         3 * 8          51 – 2 *9

5.     Накреслити один відрізок довжиною 2см,  а другий у 4 рози довший.

 

2 варіант

1.     Лялька коштує 45 грн, а конструктор – у 5 разів дешевший. Скільки коштують лялька і конструктор разом?

2.     Обчислити приклади.

29 + 48                     (56 – 24) :4               3 * 9 - 8

72 – 38                      45 : 5 + 27                5 * 4 + 16

3.     Розв’язати рівняння.

32 + х = 80                     63 – х = 24

4.     Порівняти вирази.

42 – 5 * 4      4 * 7                        3 * 9      2 *4 + 20

5.     Накреслити відрізок довжиною 9см, а другий у 3 рази коротший.

 

Контрольна робота №2

1 варіант

1.     18 літрів томатного соку розлили в 6 банок. Скільки треба таких банок щоб розлити ще 24 літри соку?

2.     Обчислити.

8 * 4 + 2 * 7                     8 * 6 + 8 *4

35 : 5 – 42 : 7                   8 * 6 + 6 * 7

64 : 8 + 28 : 7                  16 : 2 – 42 : 7

3.     Розв’язати рівняння.

Х * 8 = 56                       х – 8 = 6

4.     Накреслити один відрізок 2см, а другий у 4 рази довший.

 

 

Контрольна робота з математики №2

2 варіант

1.     56 літрів квасу розлили порівну у 8бідонів. Скільки потрібно таких бідонів, щоб розлити ще 42 літри квасу?

2.     Обчислити.

72 : 8 + 63 : 7                      42 : 7 + 48 : 8

8 * 8 – 8 * 3                        24 : 8 + 6 * 8

8 * 3 + 7 * 7                       (25 + 39 ) : 8

3.     Розв’язати рівняння.

Х : 8 = 6                             24 – х = 8

4.     Накреслити один відрізок 9 см, а другий у 3 рази коротший.

 

 

    Контрольна робота з укр.мови                                           

Мовна тема за темами «Мова і мовлення», «Текст»

1.    Вибери правильну відповідь.

Мова потрібна людям, щоб: а)малювати; б) спілкуватися.

2.    Усне мовлення має бути: а) голосним, гарним, емоційним; б)правильним, виразним, зрозумілим; в) культурним, тихим, лагідним.

3.    Текст це: а) окремі речення; б) об’єднані за змістом речення.

4.    Укажи тип тексту.

І чому ж така красива наша школа восени? Бо навколо школи ростуть квіти. У садку достигають яблука. Але найбільше прикрашають нашу школу дитячі голоси.

А) розповідь; б) міркування; в) опис.

5.  Запишіть три слова привітання.

6. Доберіть заголовок до тексту.

     Кіт побачив на дереві гніздо, у якому пищали пташенята. Він поліз на дерево. Прилетів старий дрізд. Він став клювати кота. Кіт злякався і втік.

7. Запиши речення в такому порядку, щоб вийшов текст.

     На ньому було дупло. У лісі росло дерево. Там жила білка. Вони були маленькі. В неї були білченята. Мати навчала своїх малят здобувати собі їжу.

8. Допиши кінцівку тексту.

    Птахи - наші друзі. Вони знищують шкідників лісу. А ще вони радують нас своїм співом.

Відкритий урок з математики

 

Тема: Міри маси. Грам. Тонна. Центнер. Відношення між одиницями маси.                Задачі з буквеними даними.

Мета: ознайомити учнів з новими одиницями маси – грамом, тонною; встановити співвідношення між грамом і кілограмом, між кілограмом і тонною; продовжувати формувати вміння розв’язувати задачі з буквеними даними; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, творчі здібності; виховувати старанність та любов до математики.

Обладнання: таблиці, ваги, малюнки, картки з прикладами, запис мелодії для фізхвилинки.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання.

Увага! Увага! Спішіть, поспішайте!

Господарі й гості, глядіть не минайте

На ярмарок прошу гуртом, по одинці

Чекають на всіх тут чудові гостинці.

На ярмарку нашім веселім, багатім

Є чим дивуватись і є що придбати.

Мерщій – бо на ярмарок всі поспішайте.

Купуйте, милуйтесь, танцюйте і грайте!

2. Запис числа в зошити.

- Традиційно в Україні збирання врожаю закінчується ярмарком. Землероби, народні умільці, крамарі виставляли і продавали кращі свої набутки, люди з’їжджалися на ярмарок як на свято.

   Сьогодні і в нас ярмарок, але ярмарок не звичний, а математичний. У кожної події є своя дата.

-         Тож яке у нас сьогодні число?

-         Записали в зошити число, класна робота.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.     Каліграфічна хвилинка з логічним навантаженням.

-         Ми записали, що сьогодні 14. Що ми можемо сказати по це число?

(Парне, не парне; назвати сусідів; скільки десятків, скільки одиниць; які два числа дають при множенні 14; якими цифрами записане число;що дістанемо коли число помножимо на 1, а коли поділимо; повторюємо таблицю множення на4.)

2.     Усний рахунок.

А) гра «Шифрувальники.

-         Ох і  ярмарок! І чого тут лишень немає! На ярмарку треба бути кмітливим та уважним. Сюди приїхали гості з різних куточків України, а серед них і жителі берегів озер, а яки саме дізнаємося прочитавши їхні назви.

    Пограємо в гру «Шифрувальники» . Відкриваємо підручники на ст..70, №465. Позмагаємось хто швидкий та спритний. Об’єднуємось в  три команди. Перша команда – 1завдання, друга – 2, третя – 3. Почали.

-         Молодці, правильно, це назви озер, які знаходяться в Україні. Озеро Синевир Знаходиться в Карпатах, Сиваш – в Херсонській області, а Світязь – на Волині.

-         І сувора, й солов’їна

Математика – країна

Праця тут іде завзята

Вмій лиш спритно рахувати.

Б)обчислення виразів.

-         Ось і перша лавка відкривається «Усний рахунок» вона називається. Допоможемо господарю лавки скласти букети у вази. Стоїть дві вази, а навколо розсипані квіти, нам треба швиденько скласти квіти у вази. В першу вазу складаємо квіти з відповіддю 3, а в другу – 7.

В) перетворення іменованих чисел.

- Мандруємо ярмарком далі і завітаємо до наступної лавки. Щось міряють тут. Які міри довжини використовують? ( Повторення мір довжини за таблицею).

- записуємо в зошити:

6дм2см = 62см

8м = 800см

5м4дм3см = 543см

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Ледарів у нас немає

Хто руки не підіймає?!

Тож скоріше рушаймо,

Подорож продовжаймо.

1.     Проблемна ситуація. Оголошення теми уроку.

-         Продовжуємо нашу подорож математичним ярмарком і завітаємо до лавки, а  назву її треба розшифрувати пригадавши таблицю множення.

-         6 х 3 = … м                8 х 5 = …и

8 х 6 = … а                 9 х 6 = … с

7 х 8 = … р                 6 х 6 = …і

-         Так! Сьогодні ми познайомимось з мірами маси.

2.     Підготовча робота.

-         Деякі міри маси вам знайомі. Які одиниці вимірювання маси ви знаєте?

-         Що вимірюють кілограмами? За допомогою якого приладу?

-         А якщо потрібно зважити дрібну річ, яка важить менше 1кг, що будемо робити?

-         Ось тут стане у пригоді дрібна одиниця вимірювання маси – грам.

3.     Ознайомлення з одиницею вимірювання маси – грамом.

-         Масу предметів, які легші за 1кг, вимірюють грамами. 1грам – це тисячна частина кілограма. Отже, 1000г = 1кг.

4.     Практична робота. Зважування дрібних предметів.

Демонстрація терезів та гирьок.

            5.Ознайомлення з одиницею маси – тонною.

-         А якщо потрібно виміряти масу слона, наприклад, які одиниці маси ми для цього використаємо?

-         Тут у пригоді стане найбільша одиниця вимірювання маси – тонна. (Демонстрація ілюстрацій)

Запис одиниць вимірювання у зошити.

5.     Первинне закріплення.

Робота з підручником (ст.. 71, №466)

-         Записати в центнерах

500кг = 5ц                     300кг = 3ц                8т500кг = 85ц

800кг = 8ц                      3т = 30ц

-         Записати в кілограмах:

7ц = 700кг                       6ц = 600кг               2ц = 200кг

-         Усно №467.

ІV. Фізхвилинка.

-         На ярмарку весело, нема коли сумувати,

 ми так працювали.

Але ще не танцювали

Гей, троїсті музиченьки

Нам заграйте веселенько!

А ви хлопці і дівчата.

 Всі виходьте танцювати.

V. Розвиток математичних знань.

1. Історична довідка.

Танцювали, відпочивали, веселились пора мандрувати далі до наступної лавки. Лавка називається «Історична довідка». Тут ми дізнаємось про давні міри довжини. (Підготовлені діти читають матеріал).

2.Робота з малюнком.Запис задачі у зошити. Ст. 72, 468.

- Йдемо далі. Ой, що це? Кроликів купуємо. А щоб купити треба масу кроля знати.

- Дивимось уважно на малюнок. Терези знаходяться у рівновазі. Що це означає?

- Скільки гирьок з правого боку? Яка їх маса?

5 + 5 = 10(кг)

-Яка маса кролів?

10 – 1 = 9(кг)

-Яка маса кроля?

9 : 3 = 3(кг)

3.     Розв’язування  задачі з буквеними даними ст.. 72, №469.

-         Цікава лавка попереду, якась дивна і незрозуміла з якимись буквами. Давайте роздивимося уважно (ст.72. №469).

-         Читайте умову задачі.

-         Що таке ціна? (Вартість одного предмета).

-         Що таке вартість? (Це кількість грошей яку заплатили за всю покупку).

-         Поясніть про що дізнаємося за такими виразами:

В х А – вартість покупки

С : В – ціна 1метра тканини

С : А – кількість тканина.

-         Молодці і з цим завданням впорались.

4.     Логічна задача.

-         І знову цікава лавка нам на дорозі стоїть. №470 ст. 72.

-         Читайте завдання.

-         Молодці, ніякі перешкоди вам не страшні, бо ви дружні, веселі та кмітливі.

VІ.Підсумокуроку.

-         На який ярмарок ми сьогодні завітали?

-         Які нові одиниці маси запам’        ятали?

-         Що цікавого почули?

VІІ. Виставлення оцінок.

VІІІ. Домашнє завдання. Ст.72,  №471, 472.